Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/e/6/e6758a03-abda-4087-ad54-4f8bd49895a9/polescuk.cz/web/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

[PODCAST] Anarchokapitalistická vnější (ne)bezpečnost

Reakce na to, proč se domnívám, že anarchokapitalismus nedokáže zajistit vnější bezpečnost. 

Anarchokapitalismus se vyhýbá realistické diskuzi na téma soudnictví, vnitřní a vnější bezpečnosti. Klasičtí liberálové a zkušenost ukazují, že bez státu se v této oblasti neobejdeme.

Zde ukázka z podcastu:

Ekonomické a logistické problémy

Stát má nad anarchii velkou převahu. Je tomu tak zejména pro možnost koncentrovat své zdroje a využít je v plné síle a v přesně daný okamžik. Pro stát je zároveň mnohem jednodušší pořizovat si vojenskou techniku.

Z povahy věci bude platit dvěma státy při prodeji zboží mnohem větší důvěra než při prodeji zboží jednotlivci, u kterého nevíte, jestli zbraň neotočí proti vám. Neříkám, že to nemůže udělat stát, je to pro něj však mnohem těžší a s potenciálně mnohem závažnějšími důsledky.

Nezanedbatelnou roli bude hrát i cena. Samopaly, granáty, protitankové střely apod., to vše je něco, co lze pořídit za relativně nízkou cenu (viz například země v Africe). Něco jiného je ovšem koupit si dostatečný počet tanků, zajistit si slušné letectvo, pořídit si radary a další velmi sofistikovanou techniku.

Nakolik bohatá by musela být bezpečnostní agentura, aby toto dokázala zvládnout? Lze předpokládat, že anarchistické území bude velmi decentralizované, a tudíž centralizovat a koncentrovat zdroje bude více než obtížné.

Anarchokapitalisté by mohli říct: „No, pokud lidí uvidí nebezpečí, tak určitě přispějí dost na to, aby vznikly dostatečně velké finanční prostředky“. Ano, ale co když lidé na nebezpečí nepřijdou anebo přijdou, ale jen několik okamžiků před útokem?

Vybudovat a udržovat bojeschopnou armádu stojí neuvěřitelné množství financí a času. Hlavně času. Trvá jak nákup, tak přeprava, tak i nutné opravy na zakoupení dílů atd.

Líbí se Vám obsah webu? Přispějte na jeho chod!

[wpedon id=“149″]

Díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.