Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/e/6/e6758a03-abda-4087-ad54-4f8bd49895a9/polescuk.cz/web/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

EU není zárukou naši bezpečnosti

Včerejšek a dnešek přinesli velmi zajímavé zprávy. Kam se Unie a my společně s ní řítíme? Měli bychom naši obranu vložit do rukou Unie?  A jaký by měl být náš vztahu k NATO?

Skončilo předvolební a povolební horečka a na pořad dne přichází také zahraniční zprávy. Jedna velmi významná a týká se našeho západního souseda. Druhá méně důležitá, avšak s potenciálně dalekosáhlými následky.

Německo a Nord Stream 2

Zase Rusko, zase Německo a zase Nord Stream 2. Co je Nord Stream? To si můžete přečíst v mém předchozím blogu, kde jsem se věnoval právní otázce tohoto projektu. Jednoduše se jedná o plynové potrubí, které povede po stejné trase jako Nord Stream 1, tedy Baltským mořem. Toto potrubí podle mnoha vyřadí ze hry Ukrajinu a Slovensko jako tranzitní země. Stejně tak o vliv a peníze mohou přijít Bělorusko, Polsko a baltské státy.

Německo se stane na Rusku závislejším. Víme, že Rusové využívají vývoz energetických suroviny jako zbraň. Německo bude snadněji vydíratelné, náchylné k zásahům zvenčí. Rusko se tak bude snažit rozšířit svoji sféru vlivu. Tolik ve zkratce, delší pasáž se můžete přečíst zde.

A co s tím mám vlastně za problém? V posledních několik měsících se hojně diskutovalo o tom, že je třeba vytvořit jednotnou obranu v rámci EU. Unie je údajně naši zárukou pro bezpečnost, mír a stabilitu. Jak se však ukazuje, ani zdaleka to tak nebude.

To, co dnes dělá Německo, jakožto motor Unie, je naprosté popření jakékoli bezpečnostní strategie. Od začátku je naprosto evidentní, že stavěné potrubí nesplňuje ani ty základní kritéria, které stanoví evropské právo. Namísto větší decentralizace dostáváme větší centralizaci. Berlín se rozhodl nebrat ohledy na státy na východ od něj.

Vědomě je do budoucna vystavuje bezpečnostnímu riziku. Co je však nejhorší? Nejhorší je to, že Komise, které tak horentně lobuje za prosazení evropské armády a obrany, na tuto hrozbu vůbec nereaguje. Ani po stížnosti zemí V4 a dalších států, které se přidaly (např. Chorvatsko). Komise vlastně nejen, že nedělá nic proti tomuto záměru, ona obchodu Berlínu a Moskvy napomáhá.

Říká, že tedy teď to tak ještě nechá, ale že příště už legislativa, která tomuto problému zabrání. To je trochu zvláštní, protože za podobné projekty tatáž Komise chtěl Polsko, Bulharsko a další země k Evropskému soudnímu dvoru.

Diskuze v Rakousku, měla by V4 odejít?

Sankce

Dnes vyšel článek o tom, že se rakouští politici pohádali o osudu V4 v EU. Ano, zajisté, není třeba vyjádření rakouských politiků velmi přeceňovat. Nicméně stačí se podívat na to, jakým směrem se vyvíjejí jejich myšlenkové pochody. Lze rovněž důvodně předpokládat, že podobně a možná ještě agresivněji přemýšlet politici v západní Evropě.

První vyjádření patří bývalému místopředsedovi Evropského parlamentu, panu Karasovi. Podle něj potřeba vymyslet dobrý sankční mechanismus. Ten by měl země, které údajně blokují důležité věci v EU, za takové zdržování trestat. Jinak prý Unie ztratí důvěryhodnost.

Myslím, že je zcela evidentní, že se zde myslí migrační kvóty, protože tento problém evidentně západní socialisty hrozně trápí. No a je takový ten typ problému, který budou naši zemi a zemím, které s kvótami nesouhlasí, předhazovat celou dobu.

Ovšem každý musí vědět, že kvóty jsou nefunkčním mechanismem od samého počátku a jejích prosazování vede k většímu štěpení v rámci EU. To zaprvé. A zadruhé, jenom jeden (!) dle oficiálních statistik naplnil dané kvóty.

 

Vláda práva

Podle tohoto europoslance musí ESD nečinně přihlížet tomu, jak se v zemích V4 porušuje vláda práva. Promiňte, ale k tomu všemu dává precedent? Na jedné straně hovoříme o tom, že v dané zemi musí vládnout právo, souhlasím. Na straně druhé ovšem vůbec nevadí, když se ve vybraných případech právo porušuje.

A případy můžeme stále dokola a dokola zmiňovat. Stabilizační pakt, Nord Stream 2, uzavírání hranic, kdy málem došlo k rozpadu Schengenu. Pro koho tedy pravidla platí a pro koho už ne? Kde bude vytýčena hranice?

Tohle nám chce zajišťovat naši obranu?

Je to jen zlomek uvedený příkladů. Můžeme uvádět další desítky. Rozebírat je. Analyzovat. Volat po určitém řešení. Nicméně jsem si téměř jistý, že změna nepřijde. Socialistická elita se nesnaží hledat řešení. Neřeší skutečné problémy a zaměřuje se na marginálie. Vytvořila z EU byrokratický kolos.

A při vidině opravdu nepříjemného a velkého problému se stáhne, anebo se danému problému přizpůsobí. Ohrožuje Rusko naši východní hranici? Zavřeme oči. Proudí nám sem nekontrolovatelně migranti? Dáme výpalné samozvanému sultánovi. Ničí Německo svévolně naši energetickou strategii? Nevadí, my ho stejně k opaku nedonutíme.

Jenže se můžeme vytahovat na V4 a trestat je za nonsense, který jsme vymysleli pod návalem emocí a nejsme schopni přiznat svoji vlastní chybu.

A tohle má zajišťovat naši bezpečnost? Ne, díky. Na příkladu Německa vidíme, že se reálně s nějakou obranou vůbec nepočítá. Bruselu i Berlínu je bezpečnost ukradená. Raději budou provádět oportunistickou politiku. Co když se vlastně jednou celé východní křídlo nebude hodit? Obětují se stejně, jako se teď obětovává energetická Unie? Zaříznou nás podobně?

Závěr

Unie naši bezpečnost nemůže zajistit a ani to nechce. Jediné, čeho je schopna je mluvit. Vydávat strategie, být znepokojena. A to je pro mě osobně, jakožto bývalého eurooptimistu, naprosto nepřijatelné.

Naši jedinou bezpečností pojistkou jsou NATO a Spojené státy. Domnívám se, že bychom měli přestat s podporou jakékoli společné evropské armády. Protože jediné, co přinese, bude pouze a jenom oslabení amerického vlivu v Evropě.

A když zde nebudou Spojené státy, potom se jednoho krásného dne může Berlín s Moskvou znovu domluvit na rozdělení sfér vlivu. Pokud zde bude dilema mezi EU a NATO, jsem jednoznačně pro NATO. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.