Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/e/6/e6758a03-abda-4087-ad54-4f8bd49895a9/polescuk.cz/web/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Hradní troska nahrává Kremlu

(autor obrázku: David Sedlecký, licence CC-BY-SA 3.0 https://commons.wikimedia.org/wiki/File:President_Milo%C5%A1_Zeman_2013.JPG#/media/File:President_Milo%C5%A1_Zeman_2013.JPG)

Reakce na průšvihy hradního kolaboranta se stávají evergreenem. Když se však jedná o bezpečnost a reputaci naší země, nesmí se velezrádné chování nechat bez odpovědi.

Zeman v čínské televizi

Ve včerejším pořadu čínské televize Barrandov Zeman přišel s prohlášením, že se u nás vyráběl Novičok, který byl po otestování zničen. Údajně nešlo o látku A234, kterou měl být otráven Skripal a jeho dcera, ale o A230.

Tuto informaci nepotvrdilo BIS ale vojenská rozvědka a k tomu názoru se také Zeman rozhodl přiklonit.

Pojďme teď ignorovat fakt, že Zeman neměl oprávnění k tomu, aby danou informaci mohl prozradit, protože byla v utajovaném režimu. I to, že výrobu Novičoku odmítl Úřad pro jadernou bezpečnost, který v laboratořích prováděl inspekce.

Zpráva, kterou Zeman vypustil do světa, totiž nebyla určena pro domácího, tedy českého, diváka a posluchače. Měla namazat, a namazala, soukolí ruské dezinformační mašinerie. A ta Zemanovu zprávu nejen převzala, ale i přepracovala tak, aby seděla jejich propagandistickému narativu.

Jak o zprávě mluví v Rusku?

Tyto zprávy lze rozdělit do dvou kategorií. Jednak jde o oficiální prohlášení ruských veřejných orgánů, zejména ministerstva zahraničí a prohlášení Kremlu. Druhák jde o vyjádření propagandistických médií.

Oficiální představitele Ruska

Jednou z prvních reagovala Maria Zacharova z min. zahraničí. Ta označila Velkou Británii za manipulátory, kteří si hrají s fakty a vedou konfrontační politiku.

Řekla, že o tom, že Češi vyrábějí Novičok údajně museli vědět také v NATO. Severoatlantická aliance by podle ní měla odpovědět, jak to vlastně s výrobou chemických zbraní v Česku je. Také zapochybovala o tom, že Češi testovaný Novičok zničili. Tím vlastně nepřímo naznačila, že mohl být použit pro blíže nespecifikované účely.

Mluvčí Putina zase reagoval tak, že Zemanova slova potvrzují provokace ze strany Londýna. Británie si údajně zahrává a snaží se do svých intrik dostat další země.

Ruská média

Ruská média si samozřejmě informace přebrali po svém. Například Россия-1 nepokrytě zalhala o tom, že Zeman potvrdil výrobu látky A234, která měla být využita v Salisbury. Stejné lži se dopustil i portál РБК. Nejedná se přitom o okrajová média. Tato mají dosah miliónů diváků.

Russia Today pak popsala situaci tak, že Zemanova slova potvrdila český původ Novičoku (byť to Babiš, Stropnický i Šlechtová odmítli). Internetový portál Znak uvedl, že Zeman potvrdil, že Češi Novičok „vyráběli a skladovali“. V Komsomolské pravdě hradní rezident našel se svými výroky zastání.

Následky pro Českou republiku

Člověk nemusí být velkým analytikem, aby dokázal pochopit, k čemu Zemanova slova povedou. Jak jsem psal na začátku, zpráva nebyla určena nám. Šlo o munici pro Rusko proti Velké Británii, České republice a NATO.

Kreml se nyní pomocí svých médií bude snažit vyvolat v informačním prostoru naprostý chaos. Nejednou ještě uslyšíme informace o tom, že si Londýn otrávil agenty sám. Že se plyn mohl vyrobit kdekoli a že ho mohl kdokoli koupit. Bude se přicházet s jednou verzí za druhou, podobně jako tomu bylo v případě letu MH-17. A velká spousta lidí tomu bude věřit.

Cílem nebude nic menšího, než nadále radikalizovat společnost. Přinášet strach, zasévat nedůvěru k našim spojencům i bezpečnostním strukturám, součástí kterých jsme.

A nedůvěru budou takové kroky vzbuzovat u spojenců samotných. Co si má Velká Británie myslet o výrocích prezidenta, který nahrává Kremlu? Jak budou ostatní přistupovat k poskytování informací zemi, kde prezident zpochybňuje stanoviska vlády a vynáší utajované informace?

Porušuje snad Česká republika svoje závazky, které ji z mezinárodního práva plynou? Zneužívá své skvělé chemické jednotky pro nekalé účely?

Závěr

Znovu a znovu to musím psát. Zeman aktivně podkopává zájmy a bezpečnost České republiky. Radikalizuje a rozděluje společnost. Podporuje snahy našich nepřátel a naopak zrazuje naše spojence. Ničí naši reputaci a vytváří z nás nedůvěryhodného a nepředvídatelného partnera.

Nebojím se říct, že se Zeman dopouští velezrady, protože to je přesně to, co dělá. To je objektivně doložitelný fakt a jen nedostatek politické vůle ho chrání před tím, aby byl pro velezradu žalován.

Ne, není to zpochybňování demokratických voleb. Je to jenom nazývání věcí pro někoho možná nekorektně, ale za to svým pravým jménem. Miloš Zeman plive na Českou republiku.

(autor obrázku původního obrázku Miloslav Hamřík, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Milo%C5%A1_Zeman.JPG#/media/File:Milo%C5%A1_Zeman.JPG, licence CC BY-SA 3.0)

Líbil se Vám blog? Pomozte v další tvorbě přispěním symbolické částky, která pokryje náklady na provoz webu. Přispět můžete buď prostřednictvím QR kódů:

 

anebo převodem na účet č.: 2535334153/0800

Díky!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.