Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/e/6/e6758a03-abda-4087-ad54-4f8bd49895a9/polescuk.cz/web/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Jděte už s tím PR do hajzlu, premiére.

Jsem unavený z PR. Jsem unavený z cynismu. Jsem unavený arogance a falešnosti. Musím se z toho vypsat.

Prostě to zařídíme. Bude líp. Šikovný národ, ale vládnou tady nemela. Hesla, který zná každý. Hesla, který vymysleli asi nejlepší marketéři v republice. A ti samí marketéři se teď všemi silami snaží kontrolovat škody, které virus páchá – a vykreslují při tom premiéra jako spasitele.

Bude na každé tiskovce. Bude na každém jednání. Fotky. Videa. Úsměvy. Ono se vlastně bez nadsázky dá říct, že to není Babiš, kdo tady vládne. Je to tým kolem Prchala, který dělá rozhodnutí. Rozhodnutí, jež se mají zalíbit masám. Přinést více politických bodů. Jenže politické body k čemu?

O čem vlastně dneska chci psát? To je dost jednoduchý. O tom, jak vnímám situaci posledních měsíců. Jak sleduji nekompetentnost a falešnost. Povrchnost a diletantství. Aroganci a naprostou ztrátu schopnosti vnímat realitu.

Jsem obyčejný člověk. Nemám patent na rozum. Nejsem lékař, nejsem epidemiolog, ale to vlastně pro účely daného zamyšlení není vůbec nutné.

Co se to děje?

Někde na konci prosince se začalo psát, že v Číně se objevil nový virus. Ve městě Wuhan. Nikdo tehdy pořádně nevěděl, o co jde. Čínští komunisti se snažili mazat informace. Uklidňovat ostatní. Až to nakonec bylo neúnosné.

Pamatuji si, jak jsem v půli ledna koukal na videa lidí, kteří prostě padali jako mouchy. Zničehonic. Virus je prostě kosil. Po desítkách, stovkách a tisících. Mluvilo se o obrovské nakažlivosti. Už tehdy jsem z toho měl docela blbej pocit. Co když se to dostane sem? Vypadalo to dost hrozivě. Napadaly mě elementární otázky – proč se z Číny ještě lítá? Jsme připravení? Jak to na nás ekonomicky dopadne (však jsme viděli, že se továrny zastavily).

Šíří se to

Samozřejmě, že se virus začal brzy šířit také do ostatních zemí. 26. ledna si vietnamští lékaři stěžovali, že se k nim virus dostal, protože Číňané nedodržují bezpečnostní opatření.[1] Téhož dne Francouzi ohlásili tři nemocné. Spojené státy dva. Zatímco ještě dva dny předtím nebyla na našem hlavním letišti žádná opatření, Babiš rozdával manuál, jak se ochránit před koronavirem.[2]

Ministr zdravotnictví lidi přes svůj Twitter uklidňoval. Situaci prý vláda nepodceňuje. Jenže jako kdyby cítili, že problém může nastat. Nastal nálet na lékárny. Vykoupily se roušky. Vykoupily respirátory. Někteří komentátoři se tomu vysmívali. Na co roušky, vždyť ty neochrání.

Budeme věc řešit?

Následující den po vykoupení byl ministr v studiu ČT24. Problém s dodávkami roušek nehrozí. Výrobce má na skladu až milion roušek. Výpadek je jednodenní. Zkrátka – koukejte se všichni uklidnit, jsme v pohodě.

No, nakolik jsme v pohodě, chtěli vědět i někteří poslanci. Bohuslav Svoboda se na půdě Poslanecké sněmovny ptal, jak jsme připravení. Nebudu vás zatěžovat dlouhou odpovědí Adama Vojtěcha.

Ve zkratce – není důvod k panice, roušky budou, více nás trápí chřipka. No a největší perla? Smrtnost tři procenta, to není nějak zásadní.[3] Samozřejmě, že ANO, socani a komunisti odmítli celou věc řešit. Co taky jiného čekat?

Zavlečení do Evropy?

Z Číny se mezitím veselo lítalo dál, i když vláda na letiště umístila letáky. Jenže bylo jasné, že situace bude vážná. Vláda se teprve 30. ledna scházela, aby rozhodla, jestli by se neměly zakázat lety z Číny. I stalo se. 3. února, s účinností od února 9.

WHO stihla ke konci měsíce vyhlásit stav globální nouze. Virus byl ve 22 zemích. Nové případy přibývaly po tisících a mrtvých už byly stovky. My zatím měli štěstí. Virus se nepotvrdil ani u našich turistů ve Vietnamu, ani studentů ve Wu-chanu.

Řekněme, že věc na pár dní utichla. Ne, že by se snad o koronaviru nemluvilo. Jenže nikdo nakažený tady nebyl. Šance zavlečení a velké epidemie je prý v Evropě relativně malá.

Bohuslav Svoboda týden poté, co chtěl rozproudit debat, tentokrát na ČT. Znovu se ptal Adama Vojtěcha co dělá vláda, aby zabránila epidemii.

„Děláme, co WHO považuje za adekvátní,“ říkal ministr.

„Jenže je potřeba dělat víc, než co je adekvátní,“ namítal poslanec za ODS.[4]

Podle Vojtěcha však byla Česká republika připravená. Na Bulovce bylo například 6 míst vyhrazených pro nemocné koronavirem.[5]

Pomoc

Čína požádala o pomoc. Babiš nejdřív nabídl peníze. Aby pak řekl, že teda pošleme materiální pomoc. Tak poslali. Pozdě. Až nám Číňani vraceli, že něco už nepotřebují (zatímco my pomalu ano).

V Evropě se objevovaly další případy nákazy. A podezření se začala objevovat i u nás. Prozatím ještě negativní. Například 11. 2. 2020 se testoval Číňan z centrální Číny.[6] V karanténě zůstalo také 30 čínských studentů.[7]

Počty narůstaly o desítky tisíc. Celosvětově. Potvrzení nákazy v USA, Francii. Itálii. Nemluvě o tom, že se virus šířil v Asii, zejména pak Jižní Koreji.

U nás periodicky vycházely články, že roušky lidi neochrání. Různí komentátoři se znovu vysmívali panikařícím Čechům, kteří se dělali nájezdy na supermarkety a vykupovali potraviny. Denně či obden se objevovaly zprávy o podezření, že došlo k nakažení. Do 1. března vše negativní.

Situace se velmi zhoršovala v Itálii. Země měla četné kontakty s lidmi v centrální Číny. Odtud také zřejmě byla také nákazy na bohatší sever zanesena. Zpočátku ještě nízké počty nakažených se postupně zvyšovaly. Vláda váhala s opatřeními. Výsledek vidíme dnes.

Opatření

Co tedy mezitím dělala naše vláda? Připravovala strategii. Zavřou se hranice? Zavřou se obchody? Co bude s pohybem lidí?

Zavření hranice je prý krajní řešení. Stejně jako zavření měst,[8] říkal Vojtěch, i když ho prý situace trochu zneklidňuje. To už se píše 26. únor, tedy pár dní před odhalením prvních případů.

Babiš mezitím doporučuje lidem nejezdit do Itálie a rozjíždí svoji tour.[9] Jede do Náchodu a Červeného Kostelce, kde se vyrábí roušky. Musí ukázat, jak maká. Samozřejmě, že firmu na roušky (Batiste Medical) navštívil. Tam zaznívá první zajímavá informace. Firma má výrobní kapacitu zhruba 1.500.000 miliónu kusu roušek měsíčně (navíc je tu technologie na odfiltrování koronaviru).

„Je důležité, aby dostatek roušek měly naše nemocnice a lékárny a aby byly roušky dostupné i pro lidi, kteří si je budou chtít koupit. Hovořil jsem dnes s ministrem zdravotnictví, aby uložil nemocnicím, aby si objednaly roušky na čtyři měsíce dopředu.“[10]

Zároveň ale Babiš podotkl, že nevidí důvod, aby všichni v rouškách chodili. Dobrý začátek, ne? Ještě téhož dne se však píše, že respirátory a roušky chybí.[11]

Objevují zprávy, že lidé, kteří byli v Itálii začali vykazovat příznaky.[12] Ke 26. únoru u nás nebyla testována ani stovka lidí. A ani další ten do nebylo lepší.

Kde jsou zásoby?

Začalo vycházet najevo, že to s těmi zásobami roušek a respirátorů opravdu nebude tak, jak se snažila vláda namluvit. Titulek: „Praktici chtějí po státu přesnější manuál ke koronaviru. Žádají také ochranné pomůcky,“[13] je naprosto výmluvný. Podle Vojtěcha je problém zajistit roušky a ty by mohly být až v řádu týdnů. Respirátory prý nejsou vůbec.[14]

Moment, jak nejsou? Vraťte se klidně v tomto textu o pár řádku výš? Vidíte, co tvrdil Vojtěch 27. ledna a s čím vládní koalice odmítla diskuzi 28. ledna? Vše přeci je. A všeho bude dostatek.

Že nejde o nějaký bagatelní problém bylo v podstatě jasné.[15] Kraje a regiony žádají o dodávky, virus už je totiž potvrzený v Chorvatsku i Rakousku.

Mezitím byl v televizi Babiš. Všude. Jedna tiskovka za druhou. Slib sem, slib tam. Vše se zařídí, všechno bude.

Až se 1. 3. virus objevil u nás. U lidí, kteří byli v Itálii.

Tak už?

„Hranice se zavírat nebudou,“ tvrdil Vojtěch ještě v ten den.[16] Už bylo jasné, že tohle jen tak nepřejde. V Itálii byly tisíce případů. V Německu stovky. A čísla exponenciálně narůstala.

Až 2. 3. vláda zastavuje lety z Koreje a Itálie. Ministr vnitra navrhuje, aby vláda vyhlásila stav nouze. Jenže s tím přišel Hamáček, ne Babiš.

Nemůžeme tady paralyzovat celou krajinu a není na to nejmenší důvod,“ řekl rádiu Impuls. Takový postup by podle premiéra zásadně narušil ekonomické vztahy.[17]A další vystoupení pokračovala. PR nepočká.

Zároveň pokračuje situace, kdy lékaři nemají ochranné pomůcky. Státní fond hmotných rezerv prý nakoupí 200.000 respirátorů. Pak se bude distribuovat.[18] Jenže zůstalo jen u slov a slibů.

Počty nakažených mezitím stoupaly. Informace veřejnosti každou chvíli podával Babiš. Nekonečný maratón tiskových konferencí a jednání. A bylo to pořád to samé dokola. My jsme nejlepší, podělali to Italové, naše opatření jsou správná. Ministři za ČSSD se mezitím vypařili jako pára nad hrncem. Svolání ústředního krizového štábu? V nedohlednu. Musel by ho vést Hamáček.

Testování

Dne 5. 3. jsme měli už 8 nakažených. A pouhých 407 otestovaných.[19] Že je problém s tím, nechat se otestovat, bylo evidentní a do nebe volající. Někteří se nechtěli spoléhat na stát. Nechat se otestovat v soukromé laboratoři dávalo větší smysl. Jenže to vyvolalo poprask.

Když primátor Hřib informoval o šestém nakaženém spustila se lavina kritiky.

„Není to potvrzené vládou.“

Byl to hlavní argument. Samozřejmě celou věc kritizoval Vojtěch. Soukromá laboratoř prý nemá certifikaci. Navíc test stál jen 1.300,- Kč. Zatímco ve státní laboratoři test stojí 5.000,- Kč.

Množily se zprávy, že státní orgány odmítají testovat lidi, pokud nebyli v rizikových oblastech. A to i tehdy, kdy měli příznaky. Soukromá laboratoř proto vypadala jako jediná možná cesta. Nedlouho na toto testování, se objevila zpráva, že doktorka, která vzorky odebrala, je sama v karanténě. Prý to dělala neodborně. Přišla do kontaktu s virem.

Jasně. Nakonec se ukázalo, že je to lež. Vojtěch se musel omluvit a na tiskovce Babiš všem ukázal, co se v StB naučil.

Show jede

Další den, další tiskovka. Všichni mají jít karantény. Jinak bud flastr 3 miliony. Stát se zároveň chystal rozjet letákovou kampaň. Až teď. Se zpožděním měsíce a půl. Nakažení už v Itálii přibývali po stovkách, mrtví po desítkách. A naši zdravotníci stále bez adekvátního vybavení.

Vláda znovu přišla s kritikou soukromé laboratoře, která testovala na přítomnost viru.

A pak další den a další kolo tiskovek. Na hranice se pošle policie měřit teploty. Bez roušek. Bez respirátorů. Bez ochranných pomůcek. A budou se k lidem naklánět na pár desítek centimetrů, aby jim mohli podat letáky. Ohrožení pro obě strany.

A nejde jen o policii. Doktoři a nemocnice bijí na poplach. Nemáme ochranné pomůcky![20] Vláda již dříve regulovala ceny na respirtátory a roušky a zakázala jejich export. Zároveň slíbila, že dodá zhruba 200.000 ochranný pomůcek na potřebná pracoviště.[21] Jenže dnes už víme, že se tak nestalo.

Babiš znovu všechno řídil. Slíbil nemocnicím respirátory. Zároveň prohlásil, že „lidé respirátory a roušky nepotřebují.“[22] Nemocných přibývalo. Denně prozatím po jednotkách.

Mám pokračovat dál?

Jenže sliby jsou jedna věc. Konkrétní činy jiná. A já při psaní těchto řádků začínám být značně unavený. Tady zastavím popis. Určitě jste pochopili, kam tím vším směřuji.

Mohl bych dále rozepisovat každý den, kdy se něco stane. Popisovat, jak přibývaly další stovky nemocných, jak doktoři nemají pomůcky, jak lidi nejsou testováni. Já myslím, že je to jasné. Vždyť denně zprávy sledujete.

Vás už nepřekvapí Babišovy fráze typu: „jsme nejlepší, Itálie to podělala, nepanikařte.“

Jednou to je, že hranice zavírat nebudou. Pak je zavřou. Zavírat obchody nebudou. Pak je zavřou. Stav nouze vyhlašovat nebudou. Pak ho vyhlásí. Neříkám, že tato opatření jsou špatná. Ne. Ta opatření mají přijít. Ale včas. Ne pozdě.

A vláda pozdě zareagovala. Špatně se společností komunikuje. To, co se na konci ledna zdálo jako banální a bagatelizovaný problém, se ukázalo být problémem obrovským. Došlo k podcenění. A teď ti, kdo stojí v první linii nemají nic, čím se by se mohli chránit, protože je Babiš svojí neadekvátní reakcí nechal na holičkách.

Mám spoustu otázek

Kde jsou roušky? Kde jsou respirátory? Kde jsou ochranné obleky? Kde jsou statisíce testovacích sad? Proč se testuje tak málo? Proč se netestuje systematicky? Proč jsou odmítání lidí, kteří vykazují příznaky? Proč byl krizový štáb svolán až 15. 3.? Proč ho nevede ministr vnitra? A nejdůležitější otázka ze všeho – proč nemůžeme postupovat jako v zemích, kde se podařilo téměř zastavit epidemii?

Před pár týdny jsem se lidí ptal, jestli si myslí, že by model obrany Jižní Koreje nebo Taiwanu či Singapuru byl přenositelný i u nás.

Říkali mi, že spíš ne. Nejsme tak poslušní. Tam mají velký respekt k autoritě. Dobře. A co opatření, který takový respekt k autoritě nevyžadují? O čem mluvím?

Testování. Ochranné pomůcky. Komunikace.

V Jižní Koreji denně otestují 15.000 lidí.[23] Přeneseno do našich reálií – 3.000 lidí denně. Zní to snad tak fantasmagoricky? Korejci navíc testují podle určitého klíče. Lidé, kteří vykazují příznaky nejsou zdaleka tolik testovaní jako mladí lidé, kteří mohou být přenášeči, ale bez příznaků.[24]

Tyto testy jsou navíc zdarma. Pro všechny.

Proč to nejde u nás? Proč naše děti na základních a středních školách nemohou být testovány? Proč nemohou být testováni vysokoškoláci? Proč jsou lidé odmítání, i když projevují příznaky? PROČ? Proč vláda démonizuje soukromý sektor, který nabízí pomocnou ruku? Proč vláda neproplácí tyto testy?

A pojďme dál. Taiwan přijal přes 124 různých opatření.[25] Mezi ně patří TŘI dezinfekce na člověka a tři roušky na týdny za cenu pár korun. Ano, roušky neochrání před nákazou. Ale ochrání před šířením nemoci. Není přece náhoda, že je tam pouhých 50(!) nakažených. OD LEDNA!

Můžete mi namítnout, že roušky nejsou. OK, ale co ty zprávy, že společnosti v Červeném Kostelci má kapacitu více než miliónu roušek za měsíc? Navíc nejde o jedinou společnost. Kde jsou zásoby, o kterých Adam Vojtěch mluvil? Co vláda měsíc a půl dělala?!

A co komunikace. V Taiwanu k lidem mluvil epidemiolog.[26] Říkal lidem, co mají dělat, aby se ochránili. Lidé dostávají přesná čísla o počtu testovaných.[27] Proč, panebože, máme poslouchat v televizi Babiše, jak nadává Italům, že to nezvládli?

Co teda dál?

Mě nezajímá PR. Já nechci, aby tady umírali lidé. Zajímá mě, kde jsou zásoby. Zajímá mě, jak budeme chránit naše doktory a zdravotní personál obecně. Zajímá mě, podle jakého klíče vláda postupuje. Zajímá mě, podle čeho jsou vybíráni lidé k testování. Zajímá mě skutečný počet nakažených – což zjistíme testy!

Nechte si svoje PR. Chcete dál vládnout, premiére? No tak přestaňte říkat, že dovezete roušky a respirátory osobně, kam je potřeba. Tohle nikoho nezajímá. Dělejte strategická rozhodnutí. Buďte v pozadí rozhodovacích procesů a dělejte, co vám odborníci říkají.

Neříkejte lidem, že teď není čas na kritiku. Je. Protože jste to podělali. Prchal vám může udělat dobrý obraz, když o nic nejde. Teď jde o životy. Stovky a tisíce životů a vaše neschopnost nás tyto životy může stát.

Kontaktujte vlády, které to zvládly. Požádejte o know-how. Implementujte ho. A jděte už s PR do hajzlu. Nefunguje.

[1] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronaviru-podlehlo-uz-56-lidi-nakazenych-je-pres-dva-tisice-87240

[2] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronaviru-podlehlo-uz-56-lidi-nakazenych-je-pres-dva-tisice-87240

[3] https://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/040schuz/s040161.htm

[4] https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3042745-kvuli-koronaviru-musime-delat-vic-apeluje-svoboda-podle-vojtecha-jsou-opatreni

[5] tamtéž

[6] https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3046725-v-pardubicke-nemocnici-lezi-cinan-s-podezrenim-na-koronavirus-na-bulovce-testuji-jeho

[7] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/na-kolejich-vse-je-v-karantene-30-cinskych-studentu-88890

[8] https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3053448-sance-vyskytu-koronaviru-v-cesku-je-realna-musime-byt-pripraveni-tvrdi-vojtech

[9] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/andrej-babis-siri-kvuli-koronaviru-paniku-zni-z-cestovek-90225

[10] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-cervenem-kostelci-vyvinuli-rousku-ktera-odfiltruje-koronavirus-90250

[11] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ochrana-pred-koronavirem-respiratory-jsou-vyprodane-rousky-vetsinou-take-90196

[12] https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3054106-kraje-se-pripravuji-na-pripadny-koronavirus-v-cesku-zasedaji-bezpecnostni-rady

[13] https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3055546-praktici-chteji-po-vlade-manual-ke-koronaviru-zadaji-take-ochranne-pomucky

[14] tamtéž

[15] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zasobovani-rouskami-a-prislib-penez-kraje-jsou-kvuli-koronaviru-v-pozoru-90534

[16] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-dorazil-do-ceska-dva-nakazeni-jsou-v-praze-jeden-v-usti-nad-labem-90674

[17] https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3056660-nouzovy-stav-kvuli-koronaviru-hamacek-jej-navhrne-podle-babise-zatim-neni-potreba

[18] tamtéž

[19] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-cesku-je-osm-pripadu-koronaviru-91231

[20] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doktori-nevedi-kde-shanet-respiratory-shanet-91319

[21] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/snaha-dohnat-tempo-nakazy-smrsti-opatreni-to-je-tyden-koronaviru-v-cesku-91536

[22] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/snaha-dohnat-tempo-nakazy-smrsti-opatreni-to-je-tyden-koronaviru-v-cesku-91536

[23] https://www.forbes.com/sites/carlieporterfield/2020/03/13/south-korea-sees-coronavirus-slowdown-without-a-lockdown-but-with-nearly-250000-tests/

[24] https://twitter.com/JRWhiteNoise/status/1239095497685643265

[25] https://www.businessinsider.com/coronavirus-taiwan-case-study-rapid-response-containment-2020-3

[26] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/s-hruzou-sleduji-jak-je-evropa-nepripravena-zde-jsou-rady-z-tchaj-wanu-93074

[27] tamtéž