Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/e/6/e6758a03-abda-4087-ad54-4f8bd49895a9/polescuk.cz/web/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Klaus ml. vs Facebook aneb jak socialista infiltroval pravici

Tak je prý potřeba nařídit Facebooku, aby přestal mazat příspěvky. S tímto svým dalším bizárkem vyrukoval poslanec ODS, Klaus ml., snažící se ždímat maximum ze jména svého otce.

Na semináři, který pořádalo SPD, řekl, že svoboda slova je jedním ze základů naší civilizace. Prý je ji potřeba zachovat i pro názory chytré či hloupé.[1]

Pan poslanec odmítl argument o tom, že se jedná o soukromou společnost, která si sama tvoří pravidla. Má to být podobné tomu, kdy hospodský nemůže povolit kouření ve své restauraci. Popř. kdy nelze diskriminovat hosty v hotelu kvůli jejich barvě pleti či náboženskému vyznání.[2]

SPD a svoboda slova

Už jen to, kdo pořádá seminář o svobodě slova, dělá celou akci značně nevěrohodnou. Tomio Okamura, ostatně i jeho partaj, využívají možností, které nabízí Facebook a další sociální sítě a aktivně blokují nepohodlné uživatele a mažou jejich názory.

Svoboda slova

Pouze krátká vsuvka o svobodě, neboť ta není primárním tématem tohoto článku.

Svoboda slova je primárně koncipována pro ochranu politického projevu, a to před státním suverénem, který by se ji snažil blokovat. Jde o ústavně zaručené právo, které může být omezeno pouze tehdy, kdy je tak stanoveno zákonem a v jeho mezích.

O otázkách cenzury se proto musíme bavit primárně ve vztahu jedinec – stát, nikoliv jedinec – jedinec (byť i zde platí horizontální ochrana). Facebook by čistě teoreticky mohl porušovat práva jednotlivce tím, že by ho cenzuroval na základě některého z diskriminačních důvodů (vymazal někomu příspěvek, protože je to černoch).

O tom, že svoboda slova je jedním ze základů naši civilizace, není potřeba polemizovat. Před 30 lety jsme se vymanili ze sovětské sféry vlivu a stali se součástí Západu. Ten byl a stále ještě je, ve svém přístupu ke svobodě velmi liberální.

Cílené dezinformační kampaně

Do množiny toho, co je svobodou slova, ovšem nezapadají cílené a masivní dezinformační kampaně cizích zemí. Informace může být  a také je využívána jako zbraň. To nám od roku 2013 dokonale předvádí Ruská federace. Pro ní hraje informační část války jednou z nejdůležitějších rolí.

Cílené a masivní vypouštění dezinformací směřujících k narušení svobody a obranyschopnosti země tudíž nemůže podléhat zákonné ochraně. S takovým obsahem je potřeba bojovat, neboť je to otázka ochrany našeho ústavního pořádku.

Vzhledem k tomu, kdo se k ochraně „svobody slova“ hlásí, je ovšem na místě značná nedůvěra v upřímnost jejich „ochránců“. Vždy lze přece využít argument o tom, že „nepíšu články s encyklopedií v ruce“.

Socialistická argumentace

Na bizárku, který svým prohlášení předvedl poslanec Klaus ml., mi připadá vtipná jedna věc. Tento člověk sám sebe považuje za pravičáka, je v pravicové a konzervativní straně. Na základě toho určitě není od věci předpokládat, že ochrana soukromého vlastnictví pro něj bude téměř svatou záležitostí.

Pro pana poslance to ovšem zřejmě nic neznamená. Proč nechávat soukromou společnost, aby si sama rozhodovala o tom, co se na ní bude publikovat? Rád bych připomenul, že každý, kdo se na sociální síť hlásí, musí souhlasit i s jejími podmínkami používání.

Že si Facebook vyhradil právo mazat příspěvky, které uzná za vhodné, a to pomocí ne příliš dobrého systému? Jeho volba. Pokud s tím někdo nesouhlasí, není nic jednoduššího než vymazat svůj profil a služby dané sítě nevyužívat.

To ostatně třeba tvrdí i americké soudy i tzv. SupremeCourt, který potvrdil, že je právem Facebooku mazat obsah pro porušení smluvních podmínek.

Namísto toho se poslanec Klaus ml., rozhodl pro naprosto směšný socialistický argument. Hospodský si nerozhoduje o hospodě, hoteliér si nerozhoduje o hotelu. A tak ani Facebook nebude rozhodovat o tom, co vymazat.

Je ve správné straně?

Tohle je značně nekonzistentní postoj a něco v něm skutečně nesedí. Možná bychom se měli ptát na to, jestli je pan poslanec ve správné straně. Když se podíváme na stránky ODS, uvidíme, že se strana hlásí k ochraně soukromého vlastnictví. K tomu bezpochyby patří i nezasahování státu do vlastnických práv, aniž by k tomu byl oprávněný zákonný důvod.

Je zde takový důvod? Za mě, jakožto liberála, který háji soukromé vlastnictví, ani náhodou. Takže se pojďme ptát, co vlastně kolega Klaus ml. ještě dělá v ODS. Nebylo by mu s jeho postoji pohodlně někde jinde?

Někde, kde nebude muset psát příspěvky s encyklopedií v ruce. Kde nebude tolik na očích pokrytectví. Kde od pana poslance nebude už nikdo nic čekat jen proto, že je členem ODS. Osobně navrhuji SPD anebo nějaké socany (ANO, ČSSD, KSČ), k těm se totiž svojí levičáckou argumentací náramně hodit.


[1]https://www.lidovky.cz/klaus-ml-chce-zakazat-facebooku-v-cesku-blokovani-vetsiny-prispevku-chysta-navrh-zakona-g65-/zpravy-domov.aspx?c=A180910_163534_ln_domov_ele

[2] tamtéž


Líbí se Vám obsah blogu? Pomozte klidně i symolickou částkou k jeho dalšímu rozvoji. Díky!