Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/e/6/e6758a03-abda-4087-ad54-4f8bd49895a9/polescuk.cz/web/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Macron se sveze na vlně #MeToo

Francouzský prezident před několika dny oznámil, že navrhne legislativní opatření, která budou kriminalizovat urážky na základě pohlaví. 

Emmanuel Macron řekl, že chce „uzavřít pakt rovnosti mezi muži a ženami. Sexisticky zaměřené urážky mají být trestány odstrašující pokutou. Ta má ostatní odradit od podobného jednání. Dodal také, že se ženy musí ve městech cítit pohodlně.

Záměr francouzského prezidenta je vyústěním tlaků, které započaly před několika měsíci při kampani #MeToo. Tedy kampani vzniklé jako reakci na zjištění o sexuálním obtěžování hollywoodských hereček producentem Weinsteinem. Následovala vlna přiznání, ve které milióny žen po celém světě sdílely své zkušenosti sexuálním obtěžování a nátlakem.

Původně dobrý nápad o vyvolání diskuze se však ve Spojených státech a západní Evropě zvrhává v davové šíleností, mnohdy velmi ochotně, podporované medii. Je však otázkou, jestli se vždy tato obvinění zakládají na pravdě a jestli nejsme jako společnost trochu přecitlivělí. Jeden příklad za všechny je obvinění Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování, ke kterému mělo dojít v 80. letech. Rozjela se masová kampaň, ve které byl Spacey veřejně odsouzen, vyhozen z projektů na kterých pracoval (zejména pak na seriálu House of Cards) a nyní údajně vyhledává blíže nespecifikovanou péči. To vše bez jediného důkazu a pouze na základě tvrzení.

Tyto emoční reakce dokreslují problémy zejména v západní společnosti. Stále častěji slyšíme debaty a nátlaky sexuálních menšin, menšin, jež se necítí být ženami či muži, ačkoli jimi po fyzické stránce jsou. Některé světové metropole také pod tímto nátlakem mění oslovení cestujících. V New York již tedy neuslyšíme klasické „dámy a pánové“, nýbrž gendrově neutrální „cestující“.

A na pozadí toho všeho Macron, který je mnohými považován za budoucího reformátora, přináší iniciativu, která bude trestat verbální projevy. Pro obhájce liberální demokracie to však bude další rána. Jako kdyby se svoboda projevu stávala nepohodlnou.

Problém s verbálními trestními činy a přestupky je ten, že ho není možné přesně definovat. Každý se pod tím představit trochu něco jiného. Výklad není, a ani nemůže být, jednoznačný a trpí tím zejména právní jistota. V neposlední řadě je to také otázka zneužívání těchto předpisů.

Díky zmíněnému nátlaku a pod zástěrkou politické korektnosti se již dnes mnoho lidí, zejména pak v USA, zdráhá vyjádřit svůj názor na šílenství, které zachvátilo tamní diskuzi. A jak můžeme vidět, diskuze se bude přes oceán přesouvat také do Evropy.

Emmanuel Macron tak pokračuje ve svém populistické rétorice. Takové, s jakou vyhrál prezidentské volby. Ano, části domácí populace se zavděčí, nicméně druhou umlčí. Tlak ve společnosti tak bude růst a i takové iniciativy mohou v budoucnu přinést body Le Pen.

Rovněž bych si nedělal iluze o tom, že diskuze o rovnosti pohlaví, menšin, novodobých feministek nedorazí také sem. Kdoví, třeba se jednoho dne taky někdo odhodlá přijít s iniciativou rozšíření podobných verbálních trestních činů (jako kdyby již dnes nebylo dost).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.