Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/e/6/e6758a03-abda-4087-ad54-4f8bd49895a9/polescuk.cz/web/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Odstraněním sochy Koněva k vytrestání Kremlu

Ivan Koněv, picture credit to: Ministry of Defence of Russian Federation, link: http://mil.ru/files/files/generals_peaceful_moments/

Informační útok

Začalo to jako vandalismus. Někdo pomaloval sochu Koněva. Rozhořela se debata, která rezonuje dodnes. Twitter hradního mluvčího se nezastavil. Komunisté, mladí náckové a další totalitáři vyrazili do ulic, aby vyjádřili svůj postoj. Socha nesmí být odstraněna.

Aby toho nebylo málo, do debaty vstoupil ruský ministr kultury (ano ten, který veřejně podporuje fašistické filosofy) a přirovnal starostu Prahy 6, kde se socha nachází, k nacistovi. A nezůstalo jen u toho. Ruský historik Mjagkov varoval před nástupem nacismu v Česku. A nekončí to ani tím. Ruský propagandista Dmitrij Kiseljov v hlavním vysílacím čase prohlašuje, že odstranění sochy není nic jiného než rusofobie.

A tak to, co začalo jako vandalismus, vyústilo v něco, co odpovídá informační operaci Ruska proti České republice. Ne, že by to snad bylo poprvé. Kauzu Skripal a novičok si jistě pamatujete. Stejně tak si pamatujete, jak velkou roli při šíření ruského pohledu na věc hrál prezident a jeho poskok.

Co je cílem takové informační operace? Zřejmě rozštěpení společnosti na dva tábory, které nebudou schopny komunikace. Rozděl a panuj. Přičemž panovat bude ten, komu takové rozdělení bude nejvíc vyhovovat. Úmysl, se kterým se na Česko útočí by dozajista byl zajímavým předmětem zkoumání a analyzování. Tomu se však příliš věnovat nechci. 

Otevírají se nové možnosti

Naopak bych rád nastínil, co může udělat Česká republika. Možnosti, které naše země má, přitom nejsou malé. Stačí jedno rozhodnutí zastupitelstva a můžeme Rusy vytrestat mnohem víc, než se na první pohled může zdát.

Oproti Ruské federaci jsme malou zemí. Ekonomicky, vojensky i demograficky se s nimi rovnat nemůžeme. Nemůžeme tedy pomýšlet na sankce, které by je nějak zvlášť bolely, a už vůbec nemůžeme uvažovat o nějakém vojenském zastrašování. V době internetové a informační ovšem ani nemusíme. My žádné zvláštní zájmy směrem k Rusku nemáme, zatímco Kreml je má směrem k nám veliké. 

Představme si tedy následující scénář.

Z rozhodnutí zastupitelstva zítra socha Koněv bez dalšího zmizí. To nezůstane bez reakce jak v proruské části obyvatelstva, tak v dezinformačních mediích a samozřejmě v ruských státních mediích. Stupňující se výpady směrem ke starostovi Kolářovi, zintenzivnění tlaku, který vyústí v další kybernetický útok, podobně jako to stalo v Estonsku v roce 2007.

Co můžeme udělat? Pošleme nótu protestu? Necháme si to líbit? Buď můžeme udělat to, anebo vyloučit ruský Rosatom ze soutěže o dostavbu naších jaderných elektráren. Veškerá snaha Zemana a Nejedlého tak ztroskotá. Kreml protestuje a začíná vyhrožovat odvetou. Postihy se dotknou naších firem a podnikatelům v Rusku. V tomto ohledu může být poskytnuta určitá kompenzace (byť bych se k tomu vůbec neklonil).

My však můžeme odpovědět mnohem větším kalibrem. Na postih naších podnikatelů (a dalších informačních a kybernetických útoků, které by bezpochyby přišly) začneme posílat domů ruské diplomaty/agenty. Načež Rusové mohou postihnout naší diplomatickou delegaci. 

Nicméně zatímco pro nás to může představovat problém, který se může vyřešit například tím, že nám své diplomatické služby v Rusku nabídnou naší spojenci (např. Poláci), stav ruských agentů u nás se sníží natolik, že paralyzuje jejich fungování.

To vše Kreml samozřejmě moc dobře ví.

Není důvod se bát

Vůči Kremlu jsme nyní ve velmi výhodném postavení. Nejsme to my, kdo má zájmy v Rusku. Naopak jsou to Rusové, kteří mají obrovské zájmy u nás. Tím, že ruská propagandistická media reagovala podrážděně, až agresivně, postavila sebe sama do velmi nevýhodné pozice.

Nyní jsme to my, kdo může diktovat podmínky. Jsme to my, kdo Rusku může vnutit náš pohled na věc. Za určitých okolností tak zástupce samosprávy může ovlivnit strategické plány Kremlu u nás. Proto není důvod se bát. Karty jsou v naších rukou.

Ovčáčkové, Foldynové, Ondráčkové mohou prskat. Mohou kopat nožičkami, mohou útočit. Pokud se k těmto útokům přidá také Kreml a oni budou stát na jeho straně, znovu a znovu ukážou svoji pravou podstatu. Tou je jednání v zájmu cizí mocnosti. Jednání proti zájmům České republiky a jednání, kterým ohrozí bezpečnost naší země.

Buďme rozhodní a sebevědomí. Není důvod se klanět totalitám, ty rozumí pouze síle. A tu my máme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.