Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/e/6/e6758a03-abda-4087-ad54-4f8bd49895a9/polescuk.cz/web/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Rusko již dle Mogherini nebude hrozbou?

„Ministryně zahraničí EU“ vypsala 12 událostí a priorit, které budou zásadní pro vnější politiku Unie v roce 2018.

Blog Mogherini

Uvedla to na svém blogu. Jednalo se o krátkou reakci na události minulého roku a předpověď toho, jak se Unie bude chovat v roce následujícím. Nezapomněla zmínit, že Unie bude bránit ostudnou dohodu s Íránem, či například podporovat Palestince v otázce Jeruzalému.

Tyto dvě otázky však nemohou být překvapením. Evropská levice (socialisti a komunisti), která nyní udává směr politického vývoje v EU, se snažila již od dob studené války podporovat různá islámská teroristická uskupení.

Pozn: nesmíme zapomínat na to, že Mogherini byla od svého mládí přesvědčenou komunistkou.

Příklad

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Velkou slávu měl na západě Evropy například egyptský terorista (a agent SSSR) Arafát. Poté, co Trump uznal Jeruzalém, se Mogherini zastala Abbáse a Macron toho agenta KGB (krycí jméno Krotov) pozval k sobě do Paříže. Netřeba zmiňovat vystoupení teroristky Khaled na půdě EP, na pozvání portugalských komunistů.

12 událostí

Ale zpátky k věci. Dvanáct událostí, které Mogherini představila, mají zřejmě ukazovat, že EU chce hrát větší roli v ovlivňování svého okolí. To by samozřejmě dávalo smysl. Unie je ekonomický gigant s největší ekonomikou světa a půlmiliardou obyvatel.

Před několika měsíci dokonce 25 členských států založilo tzv. PESCO, jež má být dalším krokem ke společné obraně. Eurooptimisté musejí tleskat, protože by se mohlo zdát, že EU začíná brát naši obranu vážně. Jenže je tu jedno velké ale, které ukazuje, jak EK doopravdy přemýšlí o naši obraně a nejen to. Jedná se o demonstraci postoje západní Evropy a elit směrem k bezpečnosti svého východního křídla.

Hybridní hrozba

Tím problémem je imperiální politika Ruska. Hybridní válka (u nás se projevující zejména jako válka informační) stále trvá. Nyní již čtvrtým rokem. V každé odbornější literatuře na toto téma se můžeme dočíst, že se Kreml snaží obnovit svoji sféru vlivu z dob SSSR. V zemích bývalého SSSR má jít o přímou kontrolu (jakási obdoba loutkové vlády), v bývalých satelitech potom má jít o kontrolu nepřímou, avšak takovou, která zajistí silnější postavení Ruska ve světě.

Kreml k tomu využívá množství pák. Od přímého informačního tlaku na ruskojazyčné obyvatelstvo v Pobaltí, Bělorusku či Ukrajině, přes nepřímé manipulace skrze Russia Today a další konspirační weby.

K efektivním nástrojům patří vydírání skrze nerostné suroviny či dosazování užitečných idiotů a agentů do citlivých pozic ve státních institucích. Jako příklad může posloužit angažování Martina Nejedlého na Pražském hradě.

O ruském nebezpečí mluví přední bezpečnostní experti a tajné služby. V posledních letech bývá zvykem, že BIS varuje před ruskými agenty na našem území, stejně tak to dělají například i tajné služby v baltských zemích. Příkladem může sloužit manipulace ruskými Lotyši v Latgalii.

Před rozšiřováním ruského vlivu varuje de facto celé východní křídlo EU. Zejména pak před projektem Nord Stream 2 (o kterém jsem informoval zde). V případě jeho realizace se naruší energetická bezpečnost v celé Unii, nemluvě o tom, kolik norem bude tímto plynovodem bude ztrácet svůj význam.

O čem to vypovídá?

Absence jakékoliv zmínky o ruské hybridní hrozbě ukazuje (ne)chuť Bruselu bojovat o svoji bezpečnost. V blogu ženy, která formuje bezpečnostní politiku Unie, se našlo místo pro Dny Evropy v OSN či problematiku dětských vojáků v Kolumbii, nicméně už ne pro problematiku, která může mít pro řadu unijních zemí fatální následky.

Vlastně to v celé nahotě prezentuje mentalitu západoevropské levicové elity, zejména ve Francii a Německu. Na jedné straně pro ně není problém vézt se na populistické vlně vůči střední a východní Evropě. Na straně druhé jednají v naprostém rozporu se zásadami, jejichž dodržování sami vyžadují.

Tomu všemu, jak se zdá bude zdárně sekundovat EK. Lze důvodně přepokládat, že bez nátlaku ze strany Rady by nikdo nedošlo k navýšení rozpočtu týmu EEAS StratCom. Ten již třetím rokem rozkývá ruské dezinformace.

Komunistka Mogherini svým blogem prezentuje nezájem řešit opravdové problémy a nasazuje výše zmíněnému pomyslnou korunu. Zavřením oči před problémem, problém nepřestane existovat.


Líbí se Vám obsah webu a rádi byste moji tvorbu podpořili? Neváhejte tak učinit prostřednictvím bankovního převodu pomocí QR kódu.  Mockrát vám všem děkuji! 

Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.