Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/e/6/e6758a03-abda-4087-ad54-4f8bd49895a9/polescuk.cz/web/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

USA uznaly Jeruzalém hlavním městem Izraele, Evropa se musí přidat

Prezident Spojených států dnes podepsal zákon, na základě kterého je Jeruzalém uznán hlavním městem židovského státu. 

Včera odpoledne přišla tisková agentura Reuters se zprávou, dle které měl Donald Trump uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele. Tak se taky stalo. V 19 SEČ se to potvrdilo oficiálně. Prezident USA prohlásil, že rozhovory, které se táhnout několik desetiletí, k ničemu nevedou a je potřeba změnit přístup k řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Dodal také to, že Washington plánuje přesunout svoji ambasádu z Tel Avivu právě do Jeruzaléma. K přesunutí svých diplomatických misí vyzval i ostatní západní země.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Pozitivně se vyjádřil premiér Netanjahu. Označil rozhodnutí USA za historický okamžik. Negativní ohlasy dle očekávaní vyslovilo Rusko, Čína a Írán. Nicméně už méně očekávané bylo to, že se proti vyjádřila Velká Británie. Za tou následovala také Francie, Německo a další země.

Korunu tomu všemu však nasadilo prohlášení Vysoké představitelky pro zahraniční věci EU Federicy Mogherini. Ta ihned ujistila Mahmouda Abbáse o tom, že Brusel stojí na straně Palestiny. Toho Abbáse, který zlehčoval zločiny nacistů. Záměrně snižoval počty obětí Holocaustu. Toho Abbáse, který v dobách Andropova a Černěnka studoval v Sovětském svazu (v KGB).

Na jedné straně prohlášení Mogherini nemůže překvapovat. Západní Evropa pod vedením levice je dávno pasivně agresivní vůči Izraeli. Socialisté ve vedení Evropské unie podporují Palestince. Tak zvaná humanitární pomoc nezřídka končí v rukou teroristů. Například hnutí Hamas, které bylo samotným Evropským soudním dvorem uznáno jako teroristická organizace. Před nedávnem zase na půdě Evropského parlamentu mluvila o svých životních zkušenostech palestinská teroristka (na popud portugalských komunistů).

Na straně druhé je však takové prohlášení skandální. Ukazuje neschopnost vedení Evropské unie aktivně působit na nejbližší okolí. Je to naprosto jasná ukázka absence strategického myšlení Mogherini a EK. Poté, co nedokázala dát dohromady opravdovou vizi Unie a jejího vlivu ve světě, ministryně zahraničí EU naprosto promarnila ruku nabízenou americkým prezidentem. Nejbližším spojencem, který zajišťuje naši bezpečnost. Jako kdyby se tímto prohlášením snažila vymezit vůči USA.

Vliv tohoto rozhodnutí však přesahuje vztahy USA-Izrael-Palestina. Hraje se tu de facto o jednotu západní politiky na Blízkém východě. Do této hry se totiž bezpochyby vloží Írán. Ten využívá války v Sýrii k tomu, aby se přibližoval izraelským hranicím. A i přes uzavřenou jadernou dohodu se jedná stále o stejný Írán, jenž vyhrožuje vyhlazením židovského státu.

O tom, jaký postoj vůči západním zemím Teherán má, vypovídá i zkouška nové balistické rakety a výhrůžky namířené proti Evropě. Írán je údajně připraven navýšit dalekosáhlost svých raket tak, aby zasáhl potřebné evropské cíle.

Pro Brusel by toto měly být dostatečné důvody k tomu, aby neváhal a připojil se k výzvě Donalda Trumpa. Je potřeba ukázat jednotu a solidaritu s židovských státem. Západ musí v této otázce zůstat jednotný. Každá diktatura rozumí pouze ukázce síly, arabské despocie nevyjímaje. Pokud chce EU aktivně tvořit světovou politiku, musí nechat ustrašenosti a uznat Jeruzalém hlavním městem židovského státu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.