Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/e/6/e6758a03-abda-4087-ad54-4f8bd49895a9/polescuk.cz/web/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 8

Zavražděný novinář

Ján Kuciak, novinář, který byl s největší pravděpodobností zabit za to, že rozkrýval pravdu. Přečtěte si příběh Běloruska. 

Dnes ráno Slovenskem i Českem otřásla zpráva. Byl zabit investigativní novinář. Spolu se svou partnerkou. U sebe doma.

Musím se přiznat, že mě tato zpráva šokovala a donutila k napsání následujících řádků. Psalo se o tom, že tomuto mladému novináři, několik týdnů před jeho zavražděním, vyhrožovali. Nicméně se mu nedostalo ochrany, a to ani poté, co šel na policii. Toto nutí k zamyšlení.

Slovensko teď stojí před veledůležitou volbou. Buď se prokáže jako právní stát, který poskytuje ochranu svým obyvatelům. Anebo vyjde najevo, že je ovládán lidmi, kteří vlády práva nedbají, že peníze a moc dokážou všechno. Proč si to myslím?

Východní praktiky

Chci vám vyprávět krátký příběh. Jak asi víte, narodil jsem se v zemi bývalého Sovětského svazu. V mém rodišti se demokracie příliš dlouho neudržela. Po rozpadu SSSR a krátkém závanu svobody, se moci, i za výrazné pomoci ruských tajných služeb, dostal Alexander Lukašenko. Diktátor, který vládne téměř čtvrt století. .

Tehdejší instituce byly slabé, nasáklé sovětskou ideologií. Ta v sobě kombinovala závist, práskačství, korupci a zvůli veřejné moci. Tyto zárodky, částečně potlačené na začátku 90. let, byly vytaženy na povrch po zvolení nového prezidenta. Byly přiživovány, až nakonec vyrostly do podoby nekontrolované a nekontrolovatelné diktatury.

V zemi ovšem stále zůstali ti, kterým záleželo na svobodě. Ti, kteří se nechtěli vracet do doby komunismu, který rozvrátil společnost, hodnoty i mezilidské vztahy. Patřilo sem mnoho novinářů. Ti rozkrývali korupční kauzy, poukazovali na zneužívání pravomocí prezidentem.

Občanské společnosti to rovněž nebylo jedno. Desítky tisíc lidí vycházeli na protivládní demonstrace. Stavěli se na odpor nastupující totalitě. A potom to začalo.

Na konci 90. let začali mizet lidé. Jednalo se o Viktora Gončara a Anatolije Krasovského, podnikatelé, kteří aktivně vystupovali proti nastupující diktatuře.

Jurij Zacharenko, generálmajor, který byl původně ve vládě Lukašenka, ovšem zbaven moci poté, co odmítl střílet do davu. Nakonec zmizel, byl s největší pravděpodobností zastřelen v lese a pohřben na neznámém místě

Dmitrij Zavadski, novinář, který zmizel cestou na letiště, když měl pracovně vycestovat do Ruska. Jeho tělo se nikdy nenašlo. Jeho žena po něm nepřestala pátrat. Na jedné z demonstrací byla pěstí do obličeje udeřena příslušníkem OMONu.

Z nedávné minulosti lze zmínit Olega Bebenina, zakladatele opozičního portálu Charter97, který se inspiroval Československou Chartou 77. Ten se měl sám pověsit ve svém bytě. Byť jeho tělo neslo známky zápasu.

Právní stát

Jak to souvisí s dnešní vraždou novináře? Velmi. V takový situacích se totiž láme chleba. Žádné z těchto zmizení nebylo nikdy řádně vysvětleno ani vyšetřeno. Ukázalo to, že Bělorusko nastoupilo cestu diktatury. Velké demonstrace, které tyto události vyvolaly, byly potlačeny. Ti méně odvážní přestali vycházet, protože se báli, že mohou být dalšími. Ti odvážnější, kteří s demonstracemi nepřestali, seděli. Někdo více, někdo méně, ale téměř každý, kdo byl aktivní, se podíval do vězení.

Upřímně jsem nečekal, že se toho můžeme dočkat. Ve 21. století v zemi, kde má vládnout právo, kde platí svoboda projevu. A už vůbec dál dal než za hranicemi Běloruska. Domníval jsem se, že na východ od Polska se nikdo novináře zavraždit neodváží. Mýlil jsem se a jsem zděšen.

Slovensko čeká zásadní rozhodnutí. Buď bude svoboda ochráněna anebo se ustanoví precedens, ve kterém může zločinec, jenž dobře a správně zaplatí, likvidovat ty, kteří se odvažují říkat pravdu.

Nepřál bych to. Nikdy a nikomu. Bělorusko budiž vám všem odstrašujícím příkladem.

Upřímnou soustrast pozůstalým.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.